Krátka jazyková uzdička (Ankyloglossia)

Autor: Mgr. Galková Michaela, PhD. IBCLC

Význam dojčenia pre zdravie matky a dieťaťa je nespochybniteľný. Dojčenie je najprirodzenejší spôsob výživy, ktorý uspokojuje všetky biologické, psychické a sociálne potreby dieťaťa. Je pokračovaním a prehlbovaním vzťahovej väzby, ktorá začala už v prenatálnom období.

Zrazu však dojčenie neprebieha celkom tak, ako ste si predstavovali – máte problémy s prisatím a satím dieťaťa na prsníku, poranené bradavky a obavy, či dieťa priberá na hmotnosti tak ako by malo. A niekto povedal, že to bude krátkou uzdičkou pod jazykom.

„Voľný“ pohyb jazyka je dôležitý!

Pre bezbolestné a efektívne dojčenie je rozhodujúci „voľný“ pohyb jazyka pri satí. Jazyk sa aktívne podieľa na koordinácii satia, dýchania a prehĺtania. Pri satí dieťaťa na prsníku je formovaný tak, aby bradavka bola voľná. Vyprázdňovanie prsníkov závisí od podtlaku, ktorý vytvára stredná a zadná časť jazyka opakovaným uvoľňovaním, stláčaním a vlnovitými pohybmi. Efektívne satie dieťaťa na prsníku závisí od správnej koordinácie pohybov viacerých svalov v oblasti jazyka, tváre a krku.

Čo je krátka jazyková uzdička (ankyloglossia)?

Podjazyková uzdička (lat. Frenulum linguae) sú zvyšky embryonálneho tkaniva v strednej línii medzi spodnou stranou jazyka a spodinou dutiny ústnej. Je viditeľná, keď zdvihneme jazyk smerom k tvrdému podnebiu. Ak je príliš krátka, tuhá alebo napnutá, bráni pohybom jazyka pri dojčení do takej miery, že jazyk nemôže plniť svoju funkciu správne.

Predná krátka uzdička (anterior) je tvorená zvyčajne tenkou transparentnou membránou na prednej strane jazyka. Zadná uzdička (posterior) predstavuje hrubý fibrózny reťazec uprostred, medzi spodnou stranou jazyka a spodnou časťou dutiny ústnej, často bez iných viditeľných zmien v ústach. Dlhodobou kompenzáciou dochádza postupne k vývinu nesprávnych funkcií tvárového svalstva dieťaťa, problémy s artikuláciou a postavením zuboradia.

Príznaky krátkej uzdičky sa môžu prejaviť jednotlivo alebo ako kombinácia viacerých nešpecifických symptómov.  V rámci laktačného poradenstva je nevyhnutné komplexné posúdenie všetkých príznakov zo strany dieťaťa aj matky.

Problémy pri dojčení – matka:

 • bolesť pri dojčení, poranené, krvácajúce bradavky (bradavka má tvar rúžu na pery)
 • príznaky Vazospazmu (bodavá bolesť bradavky, biela alebo modro sfarbená bradavka)
 • upchaté mliekovody, mastitída
 • frustrácia, stres, depresia

Problémy pri dojčení – dieťa:

 • problém s uchopením prsníka, opakované prisatie
 • dlhé neefektívne dojčenie alebo naopak krátke intervaly dojčenia
 • frustrácia, odmietanie prsníka, zaspávanie na prsníku
 • hmotnostný úbytok, neprospievanie aj napriek častému dojčeniu
 • biely povlak na jazyku, „pľuzgierik satia“ na pere, „zmeny“ na dolnom ďasne v ústach
 • spí s otvorenými ústami, hlasné dýchanie v spánku
 • „klikanie“, „praskanie“ pri satí na prsníku
 • kolikovité bolesti brucha, reflux, zmeny tvaru tvrdého podnebia (gotické podnebie)
 • pri zavádzaní príkrmov zje len malé porcie, má problém so žuvaním a prehĺtaním

Profesionálne posúdenie krátkej uzdičky

Pre posúdenie sa využívajú štandardné protokoly a škály, ktoré nám umožňujú posúdiť nielen anatomický vzhľad jazyka, uzdičky a dutiny ústnej dieťaťa, ale aj jeho pohyblivosť a funkciu vo vzťahu k dojčeniu. V profesionálnom laktačnom poradenstve používame Hazelbakerovej škálu pre anatomické a funkčné posúdenie (Hazelbaker Assessment Tool for Lingual Frenulum Function (HATLFF) alebo Protokol pre posúdenie obmedzenej pohyblivosti jazyka (2018) M. Guoth-Gumberger.

Terapeutické riešenie

Uvoľnenie krátkej uzdičky (frenotómiu, frenulotómiu) odporúčame vykonať až po dôkladnom klinickom vyšetrení a posúdení všetkých príznakov u dieťaťa a matky v súvislosti s dojčením. V prípade potvrdenia krátkej uzdičky vykonáva zákrok vyškolený odborný personál – lekár (pediater alebo chirurg) zvyčajne krátko po narodení dieťaťa v zdravotníckom zariadení alebo ambulantne. Nie je potrebná anestézia dieťaťa (ak tak len lokálne) a zákrok sa vykonáva nožnicami, prípadne laserom.

Pred vykonaním frenotómie je nevyhnutné starostlivo zvážiť iné príčiny problémov s dojčením, ktoré môžu byť nesprávne interpretované ako ankyloglossia.

Frenotómia ÁNO alebo NIE?

V prípade, že je frenotómia potrebná potom určite áno. Avšak až 22% frenotómií nezlepší problémy pri dojčení. V každom prípade je potrebné spolupracovať s profesionálnou laktačnou konzultantkou, ktorá pomôže nastaviť správny manažment dojčenia – starostlivosť o poranené bradavky, stimulácia tvorby a vypudzovanie materského mlieka, odstriekavanie prsníkov, alternatívny spôsob dokrmovania a  sledovanie hmotnostného prírastku.

Stále viac sa polemizuje o deťoch, ktoré majú zníženú pohyblivosť jazyka, ale nemajú krátku uzdičku. Najnovšie výskumy poukazujú na to, že príčinou je príliš tesná fascia (obal svalov) spôsobená polohou dieťaťa v maternici (nerovnováha svalových skupín v oblasti tváre, jazyka a krku). Fyzioterapia a osteopatia podporuje a zlepšuje pohyblivosť jazyka prostredníctvom myofasciálnych techník a cvičení, a tým napomáha efektívnemu dojčeniu. Viac v našom článku Využitie osteopatie pri problémoch pri dojčení.

Kontaktujte profesionálnu laktačnú konzultantku ak:

 • má vaše dieťa problémy s prisatím a satím na prsníku
 • máte poranené bradavky
 • dojčenie trvá pridlho
 • vaše dieťa nepriberá na hmotnosti
 • máte problémy s dojčením

 

Zdroje:

ABM. (Protocol 11): Guidelines for the evaluation and management of neonatal ankyloglossia and its complications in the breastfeeding dyad.

Europäisches Institut für Stillen und Laktation. (2021). Das zu kurze Zungenband – ein Thema für die Stillberatung.

Genna Watson, C. (2018). Congenital tongue-tie and its impact on breastfeeding.

Walker, M. (2019). Tethered Oral Tissues and Infant Oral Assessment.

Cole, M. (2017). Tongue and Lip Tie: Comprehensive Assessment and Care Strategies.

Baeza, C. (2017). Assessment and Classification of Tongue-Tie.