Autori: Lacová K. Mgr. Galková M, PhD.IBCLC
Ako zvládnuť dojčenie, keď nemám žiadne skúsenosti? Ako predísť problémom, ktoré pri dojčení môžu vzniknúť? Koho a kedy mám kontaktovať? Ako sa na dojčenie najlepšie pripraviť? Podobnými otázkami sa zaoberá takmer každá žena – budúca matka, ktorá je rozhodnutá svoje dieťa dojčiť.
Dá sa vôbec na dojčenie pripraviť?
„Dojčenie je najprirodzenejší spôsob výživy dieťaťa.“ Na tom, aké má výhody pre dieťa, matku a celú spoločnosť sa všetci zhodneme. Po pôrode je väčšina matiek rozhodnutá svoje dieťa dojčiť. A novorodenec je pripravený využiť všetky vrodené reflexy a schopnosti na uspokojenie svojich potrieb. Matka tieto potreby veľmi intenzívne vníma a dokáže na ne intuitívne reagovať.
Skôr či neskôr sa však u mnohých matiek objavia problémy, ktoré sa aj napriek veľkej snahe nedarí prekonať. Počiatočnú motiváciu a nadšenie tak vystrieda sklamanie a pocit zlyhania, ktoré nakoniec vedú k ukončeniu dojčenia.
Ako teda na správne dojčenie?
Dobrý začiatok znamená dobrý koniec. A úspešné dojčenie začína už v období tehotenstva. V tomto období majú rodičia dostatok času a priestoru získať potrebné informácie, ktoré vedú k úspešnému dojčeniu. Venovať pozornosť dojčeniu práve v tomto období sa ukazuje ako významný faktor z hľadiska dĺžky a úspešnosti dojčenia. Preto aj profesionálne laktačné konzultantky IPD poskytujú workshopy pre rodičov, ktorých obsahom sú nielen informácie o pôrode ale aj o dojčení:
- o bondingu a vzťahovej väzbe
- o význame nepretržitého kontaktu matka – dieťa
- o prvých signáloch dojčenia dieťaťa
- o správnom prisatí a efektívnom satí dieťaťa na prsníku
- o polohách pri dojčení
- o masážach prsníkov a manuálnom odstriekavaní kolostra
Prečo práve tieto témy o dojčení?
Pretože intenzívny vzájomný tesný kontakt matky s dieťaťom ihneď po pôrode je pokračovaním a upevňovaním vzťahovej väzby, ktorá začala prenatálne. Fyzický kontakt s matkou zabezpečuje dieťaťu optimálnu fyziologickú stabilizáciu, teplo a možnosť prvého dojčenia.
Pretože v prvých hodinách a dňoch po pôrode je rozhodujúci nepretržitý kontakt dieťaťa s matkou. Len tak máme možnosť naučiť sa rozpoznávať a správne reagovať na potreby dieťaťa.
Pretože správne prisatie a satie dieťaťa na prsníku je rozhodujúce z hľadiska spustenia laktácie a dostatočnej tvorby materského mlieka. Zabezpečuje dieťaťu dostatočný kalorický príjem, uspokojí jeho potrebu satia a blízkeho kontaktu s matkou. A skutočne predchádza problémom s poranenými bradavkami či s dojčením.
Pretože poznať a vedieť priložiť dieťa k prsníku v správnej polohe podporuje efektívne dojčenie a zvyšuje sebavedomie matky.
Pretože masáže prsníkov pred dojčením stimulujú uvoľňovanie oxytocínu, podporujú vyprázdňovanie prsníkov a správne prisatie dieťaťa.
Pretože v prípade nevyhnutného odlúčenia dieťaťa od matky, alebo ak sa dieťa k prsníku nedokáže prisať, je manuálne odstriekavanie kolostra možnosťou ako zabezpečiť dieťaťu materské mlieko vlastnej matky a predísť tak zbytočnému dokrmovaniu formulou.
V súčasnosti prevláda v spoločnosti názor, že nedokážeme dojčiť dieťa samé bez pomoci, a že na stimuláciu tvorby materského mlieka by sme mali užívať galaktogoga. Bez ohľadu na tlak okolia, úspech alebo neúspech v dojčení je potrebné akceptovať fakt, že vždy budeme tou najlepšou milujúcou mamou pre naše dieťa.
A nakoniec aj len s minimálnymi poznatkami o dojčení, získanými v správnom čase od profesionálnych laktačných konzultantiek môžeme dieťa úspešne dojčiť – intuitívne a podľa jeho potrieb.
Zdroje:
Inštitút pre podporu dojčenia, o.z.